DPS-60AP-5 A | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 941-1749-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DPS-60AP-5 A |
Description | AC/DC CONVERTER 12V 60W |
Customer Reference | |
Detailed Description | Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input |
Category | Power (Watts) |
Mfr | Applications ITE (Commercial) |
Series | Voltage - Isolation 3 kV |
Packaging Box | Efficiency 87% |
Part Status Obsolete | Operating Temperature 0°C ~ 70°C (With Derating) |
Type Open Frame | Features Universal Input |
Number of Outputs 1 | Mounting Type Chassis Mount |
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC | Size / Dimension 4.00" L x 2.00" W x 1.36" H (101.6mm x 50.8mm x 34.6mm) |
Voltage - Output 1 12V | Approval Agency BSMI, CB, CCC, CE, cURus, D-Mark, TUV |
Current - Output 1 5 A | Base Product Number |