DPS-50AP-2 A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 52
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Delta Medical Power Solutions Medical & Industrial Power Supplies | Digi-Key Daily
DPS-50AP-2 A
DigiKey Part Number
941-1748-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPS-50AP-2 A
Description
AC/DC CONVERTER 12V 50W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
87%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.36" H (101.6mm x 50.8mm x 34.6mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
BSMI, CB, CCC, CE, cURus, D-Mark, TUV
Current - Output 1
4.17 A