ADT-060A12AB B-A
DigiKey Part Number
1145-ADT-060A12ABB-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADT-060A12AB B-A
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 60 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
Delta Electronics
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Region Utilized
International
Cord Length
47.2" (1.20m)
Form
Desktop (Class II)
Input Connector
IEC 320-C8
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
4.25" L x 1.81" W x 1.16" H (108.0mm x 46.0mm x 29.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
BSMI, CB Scheme, CE, EN, KC, SIQ, UL
Voltage - Output
12V
Standard Number
50581; 55015; 55024; 61000-3-2; 61000-3-3; 61347-1; 61347-2-13; 62384
Current - Output (Max)
5A
Weight
0.397 lb (180.08 g)
Power (Watts)
60 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
150mW (Max)