SCMM2512S5-R001F
DigiKey Part Number
2037-SCMM2512S5-R001FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2037-SCMM2512S5-R001FCT-ND - Cut Tape (CT)
2037-SCMM2512S5-R001FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCMM2512S5-R001F
Description
RES 0.001 OHM 1% 5W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 mOhms ±1% 5W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense, Pulse Withstanding Metal Film
Category
Features
Current Sense, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)