AMEL15-15S277HALPZ | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2721-AMEL15-15S277HALPZ-ND |
Manufacturer | aimtec |
Manufacturer Product Number | AMEL15-15S277HALPZ |
Description | AC/DC CONVERTER 15V 15W |
Customer Reference | |
Detailed Description | Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 1A 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | Features OCP, OSCP, OVP |
Manufacturer aimtec | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating) |
Series | Efficiency 87% |
Packaging Bulk | Mounting Type Through Hole |
Part Status Active | Package / Case 4-DIP Module |
Type Enclosed | Size / Dimension 2.06" L x 1.07" W x 0.94" H (52.3mm x 27.2mm x 23.8mm) |
Number of Outputs 1 | Approval Agency CE, cURus, EN, IEC, UL |
Voltage - Input 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC | Standard Number 60335-1; 61558-1; 62368-1 |
Voltage - Output 1 15V | Line Regulation ±0.5% |
Current - Output (Max) 1A | Load Regulation ±1% |
Power (Watts) 15 W | Weight 0.121 lb (55.00 g) |