SH275-1/16
DigiKey Part Number
W181-R5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SH275-1/16
Description
HEATSHRK BLK 1/16"X0.5" 50=50PC
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Black 0.042' (12.70mm, 0.50")
Category
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.017" (0.43mm)
Series
Material
Packaging
Bulk
Features
Abrasion Resistant, Flame Retardant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
90°C
Length
0.042' (12.70mm, 0.50")
Shelf Life
60 Months
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)