CWR-130-40-0003
DigiKey Part Number
CDP40T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR-130-40-0003
Description
CONN DIP HDR IDC 40POS VERT
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Ribbon Cable, DIP Header Connector Blue IDC 28-30 AWG, Stranded or Solid Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CWR-130-40-0003 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Row Spacing
0.600" (15.24mm)
Manufacturer
CW Industries
Mounting Type
Through Hole
Series
Cable Termination
IDC
Packaging
Bulk
Wire Gauge
28-30 AWG, Stranded or Solid
Part Status
Obsolete
Features
Feed Through
Connector Type
Ribbon Cable, DIP Header
Contact Finish
Tin-Lead
Number of Positions
40
Contact Finish Thickness
100.0µin (2.54µm)
Cable Pitch
0.050" (1.27mm)
Color
Blue
Board-Side Pitch
0.100" (2.54mm)