T38430100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Curtis Industries
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Curtis Industries
In Stock: 0
Datasheet
Image for T38430100 is not available
T38430100
DigiKey Part Number
364-T38430100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T38430100
Description
CONN BARRIER STRP 10CIRC 0.375"
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector Screws
Category
Wire Gauge
12-22 AWG
Manufacturer
Top Termination
Screws
Series
Bottom Termination
Quick Connect (0.110"), Insulated
Packaging
Bulk
Barrier Type
2 Wall (Dual)
Part Status
Active
Features
Flange
Terminal Block Type
Barrier Block
Terminal Screw Material
Steel
Number of Circuits
10
Terminal Screw Finish
Nickel
Number of Wire Entries
10
Mounting Type
Chassis, Panel
Pitch
0.375" (9.53mm)
Operating Temperature
105°C
Number of Rows
1
Material - Insulation
Polypropylene (PP)
Current Rating (Amps)
20A
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Voltage Rating
300V