287T328S105A11
DigiKey Part Number
119-287T328S105A11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
287T328S105A11
Description
POT 1M OHM 2W CERMET LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1M Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1 Turns Cermet 2W Solder Lug
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
CTS Electrocomponents
Adjustment Type
User Defined
Series
Rotation
312°
Packaging
Tray
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
1M
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.875" (22.23mm)
Power (Watts)
2W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
3/8-32
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 1.051" Dia (26.70mm)