284TBBK504A26A1
284TBBK504A26A1
DigiKey Part Number
CT3035-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
284TBBK504A26A1
Description
POT 500K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.25W, 1/4W Solder Lug
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
CTS Electrocomponents
Adjustment Type
User Defined
Series
Rotation
250°
Packaging
Tray
Resistive Material
Conductive Plastic
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
500k
Actuator Type
Knurled and Slotted
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.591" (15.00mm)
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
M7 x 0.75
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Features
Long Life
Size - Body
Round - 0.630" Dia (16.00mm)