284TBBK104A26A1
DigiKey Part Number
CT3030-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
284TBBK104A26A1
Description
POT 100K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Detailed Description
100k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1 Turns Conductive Plastic 0.25W, 1/4W Solder Lug
Resistance (Ohms)
100k
Actuator Type
Knurled and Slotted
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.591" (15.00mm)
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Size - Body
Round - 0.630" Dia (16.00mm)