CVS575S-500.000
DigiKey Part Number
744-1290-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVS575S-500.000
Description
XTAL OSC VCSO 500.0000MHZ SNWV
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 MHz VCSO (SAW) Sine Wave Oscillator 3.3V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CVS575S-500.000 Models
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
-150ppm, +100ppm
Series
Absolute Pull Range (APR)
±50ppm
Packaging
Strip
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
25mA
Base Resonator
Mounting Type
Surface Mount
Type
Package / Case
4-SMD, No Lead
Frequency
Size / Dimension
0.305" L x 0.200" W (7.75mm x 5.08mm)
Function
Standby (Power Down)
Height - Seated (Max)
0.098" (2.50mm)