CVCO55CC-0971-0975
DigiKey Part Number
744-1480-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVCO55CC-0971-0975
Description
VCO 973MHZ 0.3-4.7V 12.7X12.7MM
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
973MHz Center Frequency 0.3 V ~ 4.7 V Voltage Controlled Oscillator 3 ±3 dBm -15 2nd Harmonic Typ (dBc)
Category
2nd Harmonic, Typ (dBc)
-15
Manufacturer
Crystek Corporation
Icc Max
35mA
Series
Pushing (MHz/V)
1
Packaging
Strip
Power (dBm)
3 ±3
Part Status
Active
Phase Noise Typ (dBc/Hz)
-117
Frequency Range
971 ~ 975MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency - Center
973MHz
Package / Case
16-QFN, Variant
Voltage - Supply
5V
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Tuning Voltage (VDC)
0.3 V ~ 4.7 V
Height
0.220" (5.59mm)