CVCO55BE-0400-0800
DigiKey Part Number
744-1071-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVCO55BE-0400-0800
Description
VCO 600MHZ 0-12V 12.7X12.7MM
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
600MHz Center Frequency 0 V ~ 12 V Voltage Controlled Oscillator 7 ±5 dBm -5 2nd Harmonic Typ (dBc)
Category
2nd Harmonic, Typ (dBc)
-5
Manufacturer
Crystek Corporation
Icc Max
17mA
Series
Pushing (MHz/V)
5
Packaging
Strip
Power (dBm)
7 ±5
Part Status
Active
Phase Noise Typ (dBc/Hz)
-105
Frequency Range
400 ~ 800MHz
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Frequency - Center
600MHz
Package / Case
16-QFN, Variant
Voltage - Supply
5V
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Tuning Voltage (VDC)
0 V ~ 12 V
Height
0.150" (3.81mm)