JB3030CWT-F-U27EA0000-NZ000001
DigiKey Part Number
2138-JB3030CWT-F-U27EA0000-NZ000001TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JB3030CWT-F-U27EA0000-NZ000001
Description
JB3030C 3V F CLASS WHITE LEDS
Detailed Description
LED Lighting J White, Warm 2700K 3-Step MacAdam Ellipse 2.7V 55mA 116° 1212 (3030 Metric)
Category
Lumens/Watt @ Current - Test
175 lm/W
Mfr
CRI (Color Rendering Index)
90
Series
Current - Max
240mA
1212
Flux @ 85°C, Current - Test
24lm (Typ)
Size / Dimension
0.130" L x 0.118" W (3.30mm x 3.00mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
26lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)
Current - Test
55mA
Thermal Resistance of Package
4.5°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.7V