CR4220-10
DigiKey Part Number
582-1054-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR4220-10
Description
CURRENT SENSOR XFMR 10A
Detailed Description
Current Sensor 10A 1 Channel Transformer w/Conditioning Bidirectional Module
Category
Output
Ratiometric, 4mA ~ 20mA
Mfr
Frequency
50Hz ~ 400Hz
Series
Accuracy
±0.5%
Voltage - Supply
24V
Operating Temperature
0°C ~ 60°C