CR4110-25
DigiKey Part Number
582-1049-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR4110-25
Description
CURRENT SENSOR XFMR 25A
Detailed Description
Current Sensor 25A 1 Channel Transformer w/Conditioning Bidirectional Module
Category
Frequency
20Hz ~ 5kHz
Mfr
Accuracy
±0.5%
Series
Voltage - Supply
24V
Active
Current - Supply (Max)
25mA
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Sensor Type
Polarization
Bidirectional
Current - Sensing
Mounting Type
Number of Channels
1
Package / Case
Module
Output
Ratiometric, 0V ~ 5V