8L01-24-011
DigiKey Part Number
306-1028-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8L01-24-011
Description
RELAY REED SPST 500MA 24V
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
Coto Technology
Features
Diode
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Part Status
Discontinued at DigiKey
Must Release Voltage
2 VDC
Mounting Type
Through Hole
Operate Time
0.5 ms
Coil Voltage
24VDC
Release Time
0.5 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
500 mA
Coil Resistance
2.15 kOhms
Switching Voltage
200VAC, 200VDC - Max
Base Product Number
Coil Current
11 mA