PMA100F-48
DigiKey Part Number
1776-3453-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMA100F-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
Medical
Mfr
Voltage - Isolation
2 kV
Series
Efficiency
86%
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Part Status
Last Time Buy
Mounting Type
Chassis Mount
Type
Open Frame
Size / Dimension
6.61" L x 1.34" W x 3.66" H (167.9mm x 34.0mm x 93.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Minimum Load Required
No
Voltage - Output 1
48V
Base Product Number
Current - Output 1
2.1 A