PBW15F-15-EN
DigiKey Part Number
PBW15F-15-EN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBW15F-15-EN
Description
AC/DC CONVERTER 15V -15V
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 2 Output 15V -15V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Current - Output 2
1 A
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
80%
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-10°C ~ 71°C (With Derating)
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
2
Size / Dimension
3.35" L x 1.22" W x 3.07" H (85.1mm x 31.0mm x 78.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
15V
Minimum Load Required
No
Voltage - Output 2
-15V
Base Product Number
Current - Output 1
500 mA