MXT684K305G20
DigiKey Part Number
338-MXT684K305G20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MXT684K305G20
Description
CAP FILM 0.68UF 10% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.68 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.768" (19.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V
Ratings
X2
Dielectric Material
Features
85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life