MC22FF391J-F
DigiKey Part Number
338-1351-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC22FF391J-F
Description
CAP MICA 390PF 5% 1KV 2220
Detailed Description
390 pF Mica Capacitor 1 kV 2220 (5750 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Capacitance
390 pF
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Voltage - Rated
1 kV