MC22FF201J-F
DigiKey Part Number
338-4121-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC22FF201J-F
Description
CAP MICA 200PF 5% 1KV 2220
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 pF Mica Capacitor 1 kV 2220 (5750 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MC22FF201J-F Models
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Part Status
Active
Features
RF, High Q, Low Loss
Capacitance
200 pF
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Voltage - Rated
1 kV