HZC106M063D16T-F
DigiKey Part Number
338-HZC106M063D16T-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
338-HZC106M063D16T-FCT-ND - Cut Tape (CT)
338-HZC106M063D16T-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HZC106M063D16T-F
Description
CAP ALUM HYBRID 10UF 20% 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 120mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive, Bypass, Decoupling
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
70 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
700 mA @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
10 µF
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C