HZA566M063G24T-F
DigiKey Part Number
338-HZA566M063G24T-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
338-HZA566M063G24T-FCT-ND - Cut Tape (CT)
338-HZA566M063G24T-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HZA566M063G24T-F
Description
CAP ALUM HYBRID 56UF 20% 63V SMD
Detailed Description
56 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
180 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.8 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
56 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C