FCP1206H682J is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 2,725
Datasheet
6800 pF Film Capacitor 50V Polyphenylene Sulfide (PPS) 1206 (3216 Metric)
FCP1206H682J
DigiKey Part Number
FCP1206H682J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCP1206H682J
Description
CAP FILM 6800PF 5% 50VDC 1206
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.043" (1.09mm)
Tolerance
±5%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - DC
50V