CM05FD361GO3
DigiKey Part Number
CM05FD361GO3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CM05FD361GO3
Description
CAP MICA 360PF 500V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
360 pF Mica Capacitor 500 V Radial
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.232" (5.90mm)
Capacitance
360 pF
Features
General Purpose
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.469" L x 0.209" W (11.90mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
0.390" (9.90mm)