AVS105M50B12T-F
DigiKey Part Number
338-3624-2-ND - Tape & Reel (TR)
338-3624-1-ND - Cut Tape (CT)
338-3624-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVS105M50B12T-F
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
1 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 199Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
10 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
17 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
199Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C