AVE477M16G24T-F
DigiKey Part Number
338-1800-2-ND - Tape & Reel (TR)
338-1800-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVE477M16G24T-F
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 710mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Ripple Current @ Low Frequency
458 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
710mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C