AVE477M16G24T-F | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AVE477M16G24T-F |
Description | CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 710mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Mfr | Polarization Polar |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Ripple Current @ Low Frequency 458 mA @ 120 Hz |
Part Status Obsolete | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm) |
Voltage - Rated 16 V | Mounting Type |
ESR (Equivalent Series Resistance) 710mOhm @ 120Hz | Package / Case Radial, Can - SMD |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C |