ALH685K251A082
DigiKey Part Number
338-ALH685K251A082-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALH685K251A082
Description
CAP FILM 6.8UF 10% 250VAC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µF Film Capacitor 250V Polypropylene (PP) Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALH685K251A082 Models
Mounting Type
Through Hole
Mfr
Package / Case
Series
Size / Dimension
1.260" L x 0.866" W (32.00mm x 22.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
1.488" (37.80mm)
Part Status
Active
Termination
PC Pins
Capacitance
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Tolerance
±10%
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - AC
250V
Ratings
AEC-Q200
Dielectric Material
Features
85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.9 mOhms
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C