ALH335K251A052
DigiKey Part Number
338-ALH335K251A052-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALH335K251A052
Description
CAP FILM 3.3UF 10% 250VAC RADIAL
Detailed Description
3.3 µF Film Capacitor 250V Polypropylene (PP) Radial
EDA/CAD Models
ALH335K251A052 Models
Size / Dimension
1.260" L x 0.551" W (32.00mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)
1.134" (28.80mm)
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
250V
Features
85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life
ESR (Equivalent Series Resistance)
6.2 mOhms
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C