ALH305K401A082
DigiKey Part Number
338-ALH305K401A082-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALH305K401A082
Description
CAP FILM 3UF 10% 400VAC RADIAL
Detailed Description
3 µF Film Capacitor 400V Polypropylene (PP) Radial
EDA/CAD Models
ALH305K401A082 Models
Size / Dimension
1.260" L x 0.866" W (32.00mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.488" (37.80mm)
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
400V
Features
85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life
ESR (Equivalent Series Resistance)
5.7 mOhms
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C