ALH106K401C064
DigiKey Part Number
338-ALH106K401C064-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALH106K401C064
Description
CAP FILM 10UF 400VAC RAD 4 LEAD
Detailed Description
10 µF Film Capacitor 400V Polypropylene (PP) Radial - 4 Leads
EDA/CAD Models
ALH106K401C064 Models
Size / Dimension
2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.811" (46.00mm)
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
400V
Features
85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life
ESR (Equivalent Series Resistance)
6.9 mOhms
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C