ALH105K451A072
DigiKey Part Number
338-ALH105K451A072-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALH105K451A072
Description
CAP FILM 1UF 10% 450VAC RADIAL
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 450V Polypropylene (PP) Radial
EDA/CAD Models
ALH105K451A072 Models
Size / Dimension
1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)
1.331" (33.80mm)
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
450V
Features
85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life
ESR (Equivalent Series Resistance)
9.2 mOhms
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C