ALH105K271A022
DigiKey Part Number
338-ALH105K271A022-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALH105K271A022
Description
CAP FILM 1UF 10% 275VAC RADIAL
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 275V Polypropylene (PP) Radial
EDA/CAD Models
ALH105K271A022 Models
Size / Dimension
1.260" L x 0.433" W (32.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.819" (20.80mm)
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
275V
Features
85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life
ESR (Equivalent Series Resistance)
13 mOhms
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C