AHA107M16D16B-F is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1,083
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 4,000
Datasheet
Direct
Chemi-Con
Parametric Equivalent
Nichicon
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 4.3Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
AHA107M16D16B-F
DigiKey Part Number
AHA107M16D16B-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA107M16D16B-F
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
70 mA @ 120 Hz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Ripple Current @ High Frequency
119 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.3Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C