AFC227M35G24T-F
DigiKey Part Number
338-AFC227M35G24T-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
338-AFC227M35G24T-FCT-ND - Cut Tape (CT)
338-AFC227M35G24T-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFC227M35G24T-F
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 900mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
502.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
670 mA @ 100 kHz
Capacitance
Impedance
150 mOhms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
900mOhm @ 120Hz
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C