944U221K801ACM
DigiKey Part Number
338-1925-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
944U221K801ACM
Description
CAP FILM 220UF 10% 800VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF Film Capacitor 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
3.327" Dia (84.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
2.559" (65.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
Threaded, Male
Voltage Rating - DC
800V
Lead Spacing
1.772" (45.00mm)