476AXZ035MQ5
DigiKey Part Number
1572-1240-2-ND - Tape & Reel (TR)
1572-1240-1-ND - Cut Tape (CT)
1572-1240-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
476AXZ035MQ5
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 4.23Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
115 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
230 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
520 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.220" (5.60mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.23Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C