171223J630F-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 273
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
0.022 µF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
171223J630F-F
DigiKey Part Number
171223J630F-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
171223J630F-F
Description
CAP FILM 0.022UF 5% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
171223J630F-F Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
250V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
630V