107AXZ016M
DigiKey Part Number
1572-107AXZ016MTR-ND - Tape & Reel (TR)
1572-107AXZ016MCT-ND - Cut Tape (CT)
1572-107AXZ016MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
107AXZ016M
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2.65Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Series
Ripple Current @ Low Frequency
115 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
230 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
440 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.65Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C