105MKP275KE
DigiKey Part Number
105MKP275KE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
105MKP275KE
Description
CAP FILM 1UF 10% 310VAC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 310V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.433" W (18.00mm x 11.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.740" (18.80mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
310V