5280-6SG-328
DigiKey Part Number
5280-6SG-328-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5280-6SG-328
Description
CONN RCPT FMALE 6POS GOLD CRIMP
Detailed Description
6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Features
Backshell
Current Rating (Amps)
5.6A
Voltage Rating
600V
Cable Opening
0.280" ~ 0.290" (7.11mm ~ 7.37mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C