TV15C600J-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1,194
Datasheet
Direct
Microchip Technology
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
In Stock: 500
Littelfuse Inc.
96.8V Clamp 15.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
TV15C600J-G
DigiKey Part Number
TV15C600J-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV15C600J-G
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
TV15C600J-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V