TV15C5V0J-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
Similar
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
In Stock: 577
9.2V Clamp 163.04A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
TV15C5V0J-G
DigiKey Part Number
TV15C5V0J-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV15C5V0J-G
Description
TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO214AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
TV15C5V0J-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
163.04A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5V
Voltage - Breakdown (Min)
6.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
9.2V