CZRW55C8V2-G is Obsolete and no longer manufactured.
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 2,044
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Similar
Diodes Incorporated
Zener Diode 8.2 V 500 mW ±6% Surface Mount SOD-123
CZRW55C8V2-G
DigiKey Part Number
CZRW55C8V2-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CZRW55C8V2-G
Description
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CZRW55C8V2-G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
700 nA @ 5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±6%
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms