CZRF52C5V1
DigiKey Part Number
641-1061-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1061-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1061-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CZRF52C5V1
Description
DIODE ZENER 5.1V 200MW SOD323F
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 200 mW ±5% Surface Mount 1005/SOD-323F
EDA/CAD Models
CZRF52C5V1 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 800 mV
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
1005/SOD-323F
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms