BZT52C5V1-HF
DigiKey Part Number
641-BZT52C5V1-HFTR-ND - Tape & Reel (TR)
641-BZT52C5V1-HFCT-ND - Cut Tape (CT)
641-BZT52C5V1-HFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C5V1-HF
Description
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms