ATV15C120JB-HF
DigiKey Part Number
641-1579-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1579-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1579-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATV15C120JB-HF
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AB
Detailed Description
19.9V Clamp 75.38A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
EDA/CAD Models
ATV15C120JB-HF Models
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
75.38A